Emine Arslandok Sezgin

Kabartay Şogen ailesinin kızıyım. Uzunyayla’nın  Sivasa  bağlı Maraşlı köyünde 1958 yılında dünyaya geldim .

2 yaşında köyümden ayrıldım ilkokulu Sivas’ta Orta okulu Liseyi Kayseri’de Üniversiteyi Ankara’da Okudum .

Kimya Mühendisiyim. Hedefim Akademisyen olmaktı ancak, kendi okulumda olamayınca özel sektörde Marshall Boya’nın ARGE laboratuvarlarında  göreve başladım .

Marshall Boya’da  Laboratuvar, Pazarlama Müdürlüğü görevlerinde bulundum. Marshall Boya adına  birçok  Avrupa ülkesinde yabancı şirket laboratuvarlarında  çalıştım. Marshall boyanın Akzo nobele satılışında ve yeniden organize olmasında da görev aldım ve toplamda 22 yıl görev yaptığım Marshall’dan 2003 yılında emekli olarak  ayrıldım. Aynı yılda (2003 yılı sonuna doğru ) İtalyan Casati (boya firması) şirketinin Türkiye’de kurulmasında görev aldım.Casati boylarının boya sektöründe 5. marka konumuna gelmesinde önemli payım oldu. 2011 yılında Casati’den ayrılarak birkaç meslektaşımla birlikte kendi boya fabrikamı kurdum.

İngilizce ve çok iyi Kabartayca biliyorum.Zaman zaman yaz tatillerinde gittiğim köylerde uzun yayladaki yaşlılarımızla anlaşamadığım için  Kabartaycayı çok özel çaba sarf ederek orta okul sonrasında öğrendim. Üniversite sonrasında başlayarak bu güne kadar çeşitli dönemler derneklerimizde görev aldım. Toplumumun gelenek göreneklerini Habzemizi, önemseyerek, severek öğrendim  ve özümseyerek  yaşamım içinde yer verdim .

Samsun Alaçamlı Jude ailesine mensup mohoş  bir hemşerimizle evlendim .

Emine (Arslandok) Sezgin


Bir Cevap Yazın